Naukowcy UTP w Bydgoszczy opracowali prototyp prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19.

Naukowcy UTP w Bydgoszczy opracowali prototyp prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19.

Zakończyły się powodzeniem trwające od dwoch tygodni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy prace projektowe nad prototypem prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19.

Zespołem, który tworzą pracownicy UTP i przedstawiciele firmy CIMAT, MEDSEVEN, kieruje – związany z inżynierią biomedyczną – prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP. Nadzór medyczny nad pracami sprawuje anestezjolog, dr n. med. Robert Włodarski, z-ca Komendanta WSK w Bydgoszczy koordynujący sformułowanie założeń i warunków krytycznych koniecznych dla bezpieczeństwa pacjenta, które musi spełniać konstrukcja respiratora. W piątkowy wieczór respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca.

Prototyp respiratora już jest, teraz czas na dokumentację
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oczekuje od zespołu projektowego sporządzenia, w jak najszybszym czasie, niezbędnej dokumentacji oraz dwóch działających prototypów respiratora do dalszych badań, w tym klinicznych. Przed zespołem jeszcze sporo pracy, jednak pierwsze powodzenia i zainteresowanie MNiSW dodaje jego członkom energii w realizacji najważniejszego celu – walce o zdrowie osób zakażonych koronawirusem.